РусскийУкраїнська

Документація  

Опитування  

Які з протипожежних послуг для Вас актуальні зараз?
 

Пожежна сигналізація

Друкe-mail

Пожежна сигналізація — це комплекс технічних засобів для виявлення загоряння і сповіщення про місце його виникнення. Вона включає в себе пожежні сповіщувачі (датчики), приймальні пристрої, лінії зв'язку і джерела живлення.

Система пожежної сигналізації дозволяє оперативно сповістити про займання і визначити місце його виникнення. Система сигналізації може автоматично включити систему оповіщення про пожежу (це може бути сирена або звукове сповіщення), активувати пристрої пожежогасіння. При необхідності сигнал про спалах буде передано на центральний пульт пожежної охорони, в найближчу пожежну частину або на ваш телефон. Системою пожежної сигналізації можуть бути обладнані як приватні будинки або офіси, так і великі будівлі або цілі комплекси будівель.

В залежності від ваших завдань, масштабу об'єкта та бюджету ми розробимо для вас індивідуальний проект системи пожежної сигналізації. У числі інших робіт ми виконуємо погодження проекту і його здачу в органах МНС. Ми є партнерами багатьох виробників систем і комплектуючих пожежної сигналізації, і тому надаємо своїм клієнтам широкий вибір — від локальних систем безпеки на основі аналогових датчиків до централізованих систем з цифровими датчиками, що дозволяють з високою точністю визначити місце загоряння.

Можливості системи ПС:

 1. Оперативне виявлення загорянь;
 2. Оповіщення різними способами — сиреною, по телефону і по каналах GSM-зв'язку на центральний пульт пожежного спостереження і т.п.;
 3. Інформування відвідувачів і персоналу про пожежу та про шляхи евакуації;
 4. Активізація засобів пожежогасіння (у деяких випадках).

Системами пожежної сигналізації можуть бути обладнані практично всі житлові, промислові та адміністративні об'єкти.

Функції ПС

Системи пожежної сигналізації можуть виконувати ряд різних функцій. Перелічимо найбільш важливі з них:

Передача сигналу про виникнення надзвичайної ситуації

Якщо ваша система пожежної сигналізації обладнана централлю, то сигнал про надзвичайну ситуацію буде відображатися на ній. Також при необхідності сигнал може передаватися на центральний пульт служби пожежного нагляду підприємства, в найближчу пожежну частину або безпосередньо вам на телефон.

Зв'язок системи сигналізації з пультом може здійснюватися різними способами:

 • По виділеній або по спільно використовуємій телефонній лінії
 • Через мобільний GSM-комунікатор
 • Через комп'ютерну локальну мережу
Групування датчиків, адресна індикація спалаху

Ви можете за своїм бажанням групувати датчики сигналізації у відповідності зі структурою об'єкта. Це дозволить не тільки більш точно визначити місце загоряння, але і вибірково включати або відключати групи датчиків.

При використанні аналогових датчиків можна визначити тільки групу, в якій сталося займання. Цифрові датчики, навпаки, дозволяють точно визначити місце загоряння.

Запам'ятовування історії подій

Системи сигналізації дозволяють вести історію подій (обрив лінії, замикання, відключення електроенергії, тривога і т.п.) Це дозволить вам згодом з великою точністю відновити картину події.

Підключення до комп'ютерного обладнання

Підключивши систему безпеки до комп'ютера або локальної мережі, ви отримаєте можливість відслідковувати безпечність об'єкта з будь-якого корпоративного ПК.

Безперебійна робота

З допомогою акумуляторів можна забезпечити безперервну, безперебійну роботу системи пожежної сигналізації.

Інформування, пожежна безпека

Для приміщень з великою кількістю відвідувачів важливо забезпечити безпеку евакуації при виникненні пожежі. Для цього можуть використовувати такі засоби як відключення вентиляції (щоб уповільнити поширення пожежі), включення димовидалення, оповіщення відвідувачів про шляхи евакуації і т.п.

Схема роботи

Хоча кожен проект має індивідуальну структуру і свої особливості, є загальна схема побудови систем пожежної сигналізації. Наведемо найбільш типову і загальну концепцію такої системи.

Автономні і централізовані системи пожежної сигналізації

У деяких випадках достатньо встановлення локальної системи сигналізації, яка цілком встановлюється усередині даного об'єкта - кімнати, будівлі або цеху. При виникненні надзвичайної ситуації тут же спрацьовує сигналізація, але інформація про це нікуди більше не передається. Якщо ж ви хочете централізувати охорону об'єкта, вам потрібно створити централізовану систему сигналізації. У цьому випадку інформація з датчиків, розташованих в самих різних куточках об'єкта, надходить на єдиний пульт управління.

Датчики, сповіщувачі

У системі сигналізації можуть використовуватися самі різні датчики:

Димові

Практично всі типи пожеж супроводжуються утворенням великої кількості найдрібніших частинок, тобто диму. Тому найбільш поширеною групою пожежних сповіщувачів є димові, які розрізняються за принципом виявлення димових частинок залежно від їх розміру, кольору і т.п.

Детектор диму реєструє присутність диму і газів ще до появи полум'я і подає сигнал. Хоча індикатори диму можуть бути вбудовані в охоронну сигналізацію, самостійно простіше встановити індивідуальні системи, що працюють від батарей. Необхідно обов'язково міняти батареї, принаймні, раз на рік і щомісячно перевіряти працездатність індикатора натисканням контрольної кнопки.

Розрізняють два види димових датчиків з різними фізичними принципами: оптичні та іонізаційні.

Оптичний димовий сповіщувач використовується у випадку, коли необхідно отримати повідомлення про пожежу якомога раніше, вже на етапі тління, коли виникнення вогнищ полум'я і теплове випромінювання ще не почалися. Даний сповіщувач використовують при виявленні «світлого» диму, частинки якого досить великі за розміром. Але для виявлення ознак горіння речовин, якщо при цьому не утворюється диму (наприклад, газів, полярних органічних рідин, ряду змішаних розчинників) вони непридатні.

Застосування оптичного димового сповіщувача досить широко: в бібліотеках, музеях, лікарнях, готелях, складських приміщеннях, в комп'ютерних приміщеннях, на об'єктах промислового призначення, в офісах.

В основі роботи оптичного димового сповіщувача лежить принцип розсіювання інфрачервоного випромінювання на частинках диму. Це можна порівняти з променем світла, що проходить через хмару: поки промінь проходить через прозору середу - ніяких відбитків немає і його не видно, як тільки промінь потрапляє в хмару на частинках вологи відбувається відображення і видна структура променя.

Іонізаційний димовий сповіщувач використовує потік радіоактивних частинок для визначення підвищення концентрації диму в зоні контролю.

Іонізаційні сповіщувачі реагують на, так званий «чорний дим». Такі сповіщувачі добре виявляють дрібні частинки диму, що утворюються при полум'яному горінні, але малопридатні для виявлення процесів тління, в результаті яких утворюються великі частки, а також виявлення процесів горіння пластмас і горючих рідин.

Іонізаційні димові сповіщувачі широко використовуються для захисту промислових об'єктів від загоряння електроніки, кабельних каналів. Крім того, вплив пилу на цей сповіщувач набагато нижче.

Важливо підкреслити, що іонізаційні сповіщувачі пожежної сигналізації не завдають шкоди здоров'ю людей, і єдине ускладнення при роботі з ними пов'язано з необхідністю спеціального захоронення після закінчення строку служби (який становить не менш 5 років).

Теплові

Теплові пожежні сповіщувачі у складі пожежної сигналізації визначають швидкість зростання температури і подають сигнал тривоги у випадках, коли температура підвищується занадто швидко або якщо температура досягає певного встановленого порога.

Вони встановлюються у таких випадках, коли:

 • використані матеріали у контрольованих об'єктах, що дають при горінні більше жару, ніж диму (наприклад, якщо стіни облицьовані дерев'яними панелями);
 • поширення диму ускладнено внаслідок яких тісноти (наприклад, за підвісними стелями),або зовнішніх умов(низька температура, велика вологість);
 • в повітрі присутня висока концентрація будь-яких аерозольних часток, які не мають ніякого відношення до процесів горіння (наприклад, кіптява від працюючих машин в гаражі або борошно на борошномельних виробництвах).

Теплові сповіщувачі реагують на підйом температури і можуть використовуватися у вибухонебезпечних місцях. При цьому є два основні різновиди таких сповіщувачів: максимальної температури і диференціальні.

В умовах деяких робочих середовищ, наприклад в котельнях, де швидкий темп зростання температури може бути нормальною умовою робочого процесу і ризик помилкових спрацьовувань досить високий, для ділянок і зон, схильних до виникнення і утворення диму, пари, пилу або бруду в нормальних умовах експлуатації, а також схильних до температур понад 43°С оптимальним вибором є застосування максимального теплового пожежного сповіщувача, налаштованого на фіксовану температуру. Як випливає з самої назви таких пристроїв, дані сповіщувачі посилають сигнал тривоги, якщо температура середовища досягає попередньо встановленого порогу, як правило, рівного 58 або 78°С.

У більш складних моделях застосована більш висока швидкість реагування, а величина максимальної температури може приймати різні значення і при виробленні сигналу тривоги не відбувається руйнування приладу. Зазвичай пропонується ціла лінійка таких пристроїв з різними температурами спрацьовування - наприклад, 60, 65, 75, 80 і 100° С.

Максимальні теплові пожежні сповіщувачі не рекомендується застосовувати в приміщеннях: з низькими температурами (нижче 0°С); із зберіганням матеріальних і культурних цінностей.

Найбільш швидкими по швидкості реагування і стійкими в роботі є диференціальні теплові сповіщувачі пожежної сигналізації.

Диференціальні теплові сповіщувачі більш чутливі і можуть видати помилковий сигнал тривоги при значних коливаннях температури. У цілому ряді випадків дані сповіщувачі здатні виявити малопотужний вогнище загоряння навіть раніше, ніж димові.

Максимально-диференційні сповіщувачі контролюють температуру навколишнього середовища і швидкість її зростання. При виборі теплових пожежних сповіщувачів слід враховувати, що температура спрацьовування максимального теплового сповіщувача і максимально-диференційних сповіщувачів повинна бути не менше ніж на 20°С вище максимально допустимої температури повітря в приміщенні.

Газоаналізатори

В цілях забезпечення безпеки робіт у виробничих приміщеннях, підземних колекторах, колодязях, прохідних каналах, тунелях, гаражах та інших об'єктах, де можуть виникати скупчення газів, застосовують прилади газового контролю. Їх використовують металургійні підприємства України, МНС, вуглярі, нафтовики, нафтопереробні заводи, комунальні служби та багато інших.

Газоаналізатори виконують аналіз сумішей газів з метою встановлення їх якісного і кількісного складу, також вони можуть бути забезпечені будь-якими допоміжними функціями: пороговими пристроями, вихідними аналоговими або цифровими сигналами, принтерами і так далі.

Газоаналізатори можуть бути сконструйовані для аналізу відразу декількох компонентів. Причому аналіз може здійснюватися як одночасно по всім компонентам, так і почергово.

За призначенням газоаналізатори можна класифікувати наступним чином:

 • для атмосферного моніторингу;
 • для контролю повітря робочої зони;
 • для контролю промислових газових викидів;
 • для контролю технологічних газових сумішей;
 • для контролю автотранспортних викидів.

Поряд з використанням окремих газоаналізаторів, створюються системи газового контролю, що об'єднують десятки таких приладів.

Лінійні пожежні сповіщувачі

Лінійні димові пожежні сповіщувачі являють собою активний інфрачервоний бар'єр, при попаданні на промінь частинки диму лише послаблюють його інтенсивність. При цьому повна відсутність сигналу на оптичному приймачі призводить до формування не тривожного сигналу, а сигналу «Несправність».

Відмітна особливість лінійних сповіщувачів - велика дальність дії, яка часом сягає 100-150 м. Тому, застосування лінійних сповіщувачів найбільш доцільно в протяжних по довжині і значних по висоті (вище 4 м) приміщень, таких як фойє зали, ангари, виробничі споруди. Розрахунки показують, що вартість обладнання подібних об'єктів лінійними сповіщувачами в 1,3-1,5 рази нижче, ніж при використанні точкових димових сповіщувачів.

Існує кілька типів лінійних димових пожежних сповіщувачів. Найбільш поширені двокомпонентні лінійні димові пожежні сповіщувачі складаються з передавача і приймача, які розміщуються на протилежних сторонах зони, що захищається.

Лінійні димові пожежні сповіщувачі непридатні для зовнішнього використання, так як принцип їх роботи ґрунтується на тому, що продукти горіння накопичуються під стелею і послаблюють відбитий сигнал.

Також існують ручні сповіщувачі, якими може скористатися будь-яка людина, який помітив загоряння.

Централь

До централі підключаються всі датчики системи сигналізації. Централь візуально показує стан системи, а також при необхідності приводить у дію сирену або звукове сповіщення, систему пожежогасіння, вимикає вентиляцію і кондиціонування, управляє системою димовидалення та ліфтами, передає сигнал на пульт цілодобового спостереження.

Передача інформації

Передача сигналу про загоряння може передаватися по телефону, радіо або комп'ютерній, GSM-мережі.

Обладнання централізованого управління сигналізацією

Таке обладнання складається з комп'ютера і спеціалізованого ПЗ, що дозволяє відстежувати стан систем сигналізації. Можлива інтеграція з іншими засобами безпеки - наприклад, системами відеоспостереження, що дозволяє помітно збільшити ефективність роботи.

Системи оповіщення та управління евакуацією

Сигналізація пожежі може проводитися сиреною, голосовим сповіщенням. З допомогою таких засобів можна спростити евакуацію відвідувачів об'єкта і зробити її більш безпечною.

Хто на сайті

На даний момент 10 гостей на сайті
© 2010-2022 м.Черкаси ICK.ck.ua При копіюванні матеріалів посилання на джерело обов'язкове
   
П'ятниця, 19 серпня 2022